Image

OLYMPIC 2024

Po úspěšných velkolepých oslavách 60. narozenin přichází skupina Olympic se vzpomínkou na jedno mimořádně úspěšné období své historie. Tím je fanouškům velmi dobře známá Trilogie z let 1979-1984: monotematické pořady Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř.

Petr Janda (*1942)
Petr Janda (*1942)kytara, zpěv (od roku 1963)
Milan Broum (*1951)
Milan Broum (*1951)baskytara, zpěv (od roku 1975)
Martin Vajgl (*1973)
Martin Vajgl (*1973)bicí, zpěv (od roku 2013)
Pavel Březina (*1971)
Pavel Březina (*1971)klávesy, zpěv (od roku 2020)

O nás

Image
Skupinu založil v roce 1963 s původním názvem Karkulka (Karlínský Kulturní Kabaret) Miloslav Růžek.

Původní členové patří mezi zakladatele české rockové hudby a debutové album Želva je považováno za jedno z přelomových alb českého bigbeatu. Po první polovině 70. let dvacátého století, nastává další z vrcholů tvorby v podobě konceptuální albové trilogie Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Tu už nahrál baskytarista Milan Broum, který do skupiny vnesl skvělé instrumentální výkony.

Texty dodávali zejména Zdeněk Rytíř a Pavel Vrba (v období 1965–1969 byl téměř výhradním textařem Pavel Chrastina).

V roce 2012 skupina oslavila své 50. narozeniny halovou koncertní šňůrou. V květnu 2013 zemřel po koncertě v Karlových Varech dlouholetý bubeník skupiny Milan Peroutka.
V květnu 2013 do kapely nastoupil bubeník Martin Vajgl. Kapela následně v letech 2013-2015 natočila novou albovou trilogii Souhvězdí a pravidelně koncertovala s programem Permanent Tour. V roce 2016 proběhlo akustické turné Plugged Unplugged a v roce 2017 Olympic v zaplněné O2 Aréně slavil 55. výročí svého vzniku. V následujícím roce pak vzniklo nové album Olympiku s názvem Trilobit, které vyšlo v září 2018.

V roce 2019 kapela vedle aktuálního koncertního programu oživuje materiál z prvního řadového alba Želva, který jako připomínku 50. výročí vydání původního LP představuje na speciálním vzpomínkovém koncertu.

V březnu 2020 ze zdravotních důvodů odchází Jiří Valenta. Na uvolněné místo klávesáka byl z více než 50 uchazečů vybrán Pavel Březina. V červenci a srpnu 2020 skupina nahrála nové Album Kaťata.

Na začátku roku 2021 se Olympic připravuje na promo turné k novému albu, natáčí dva nové videoklipy a chystá program na oslavy 60. výročí svého založení.
OLYMPIC

Historie

Od začátku až po současnost, rok po roce se můžete seznámit nebo si připomenout pouť Olympiku historií.

1963-72

1963

Ještě před tím, než se Olympic začal jmenovat Olympic, nesl tento soubor název Karkulka (KARlínský KULturní KAbaret). Překřtěn byl svým prvním manažerem Josefem Smetákem podle klubu ve Spálené ulici: Olympik - s malou změnou na konci. 11.listopadu se na prknech slavného divadla Semafor uskutečnila premiéra pořadu Karla Mareše Ondráš a big beat, později Ondráš podotýká. Měl podobu prolínání satirických postřehů ráčkujícího kluka, promítání diapozitivů a 26 zpívanými i instrumentálními skladbami v podání hostujícího Olympiku. Doprovázel zpěváky jako Josefa Laufera, Pavla Bobka , Mikiho Volka, Naďu Urbánkovou, Yvonne Přenosilovou a mnohé další. Dočkal se 55 repríz a, aniž to kdo tušil, stal se startovní čarou nekonečné poutě tehdy neznámého hudebního tělesa.

1964

Olympic opouští Semafor a "vybaven" sólovými zpěváky vyjíždí na první zájezdy po vlastech českých a díky Karlu Marešovi (dalšího manažera souboru) natáčí i své první desky v legendární edici Big Beat Mladého světa. Snímky, kterých se prodalo na čtyři sta tisíc výlisků, se točili na jeden mikrofon v tehdejším studiu v Bráně borců Spartakiádního stadionu na Strahově. Paradoxně pod prvním singlem (Adresát neznámý/Roň slzy) je podepsán Taneční orchestr Čs.rozhlasu, řízený Josefem Vobrubou. Na desce ale skutečně hraje Olympic. Svědčí o tom i dochovaný "videoklip". Honorář 60,- Kč skupině nikdo neodepřel. Obsazení skupiny se postupně zúžilo na sestavu: Petr Janda - kytara, Miloslav Růžek - saxofon, Miroslav Berka - piano, Pavel Chrastina - baskytara, František Čech - bicí (ovšem občas již zaskakoval a dokonce i nahrával J.A.Pacák), Jaromír Klempíř - jonika, Jiří Laurent - kytara, stále doprovázející zpěváky: Mikiho Volka, Pavla Bobka, Josefa Laufera, Pavla Švába a Yvonnu Přenosilovou. Ale pomalu se osmělovali zpívat i hráči samotní.

1965

Beatlemánie v plném proudu, Olympic přestává potřebovat zpěváky a ani saxofon už není příliš v módě. Začátkem roku odcházejí Josef Laufer (a jeho parádní číslo Horečka), Jaromír Klempíř a Míla Růžek, na jaře Pavel Bobek, Pavel Šváb a Yvonne Přenosilová. V dubnu střídá Jiřího Laurenta Ladislav Klein. Ze zpěváků zůstává jediný Miki Volek. Skupinu také opouští umělecký vedoucí Karel Mareš a je třeba zvolit nového vedoucího skupiny. Laurent a Bobek dali své hlasy Růžkovi, Chrastina, Klein a Čech Jandovi. Olympic má první hity v podobě písní Hvězda na vrbě a Trezor, ale hlavně je na světě první vlastní česky zpívaná písnička skupiny, nesmrtelný megahit, Dej mi víc své lásky. Hudbu napsal Petr Janda a text Pavel Chrastina s jediným zásahem Petra Jandy: místo "…nosit v létě zimní šálu…" dal "…sjet po zadku holou skálu…". Poprvé zazněla na vystoupení v Hořovicích s velkými obavami, avšak s takovým úspěchem, že jí museli třikrát přidávat. František Ringo Čech přijal angažmá do Černého divadla a 12.prosince odcestoval s divadlem na rok do USA. Jan Antonín Pacák se tímto dnem stává stálým bubeníkem skupiny Olympic.

1966

Miki Volek měl na vystoupeních svůj blok písniček s tím, že až bude chtít odejít, ať si řekne. Odešel v dubnu do skupiny Old Stars.

Olympic, ve složení Janda - Berka - Klein - Pacák - Chrastina, naplno nastupuje s vlastní tvorbou, i když na koncertech hraje stále převážně převzatý repertoár.

Na světě je další hit: Snad jsem to zavinil já a dokonce i jeho televizní ztvárnění a Kleinova Vzpomínka plíživá.

Po hlučném vystoupení v Gottwaldově je skupině odmítnuto půjčovat aparaturu, která patří agentuře. Sezóna je ohrožena a Olympic si musí novou aparaturu opatřit jinak.

Z tahanic o aparaturu vznikla skladba Modravé mámení. Skupina nahrává ve studiích čs.rozhlasu a čs.filmu.

Ne všechny skladby vyšly na deskách a ne všechny se zachovaly.

1967

Na deskách již vychází pouze vlastní tvorba skupiny, některé písně Olympic natáčí znovu ve studiích Supraphonu. Další hit souboru, Želva, vychází na singlu pouze v nízkém nákladu a další není dolisován, protože odpovědní pracovníci Supraphonu byli přesvědčeni, že v závěru skladby skupina nezpívá "…oh, no…", ale "hovno". Aby mohla skladba vyjít na LP, byl skupinou vyslán Láďa Klein, aby závěrečný sbor přezpíval svým vokálem. Během roku se postupně, od ledna do října, natáčeli i další skladby na první elpíčko. 23.března byl v sále kina Kyjev Petr Janda vyhlášen "Beatmanem roku 1966". Olympic stoupá, avšak na I.Československém beat festivalu, ač skončil mezi finalisty, neuspěl. Dochoval se ovšem nádherný unikátní záznam Čs.televize.

1968

Vychází první dlouhohrající album skupiny, nesoucí název Želva, které je ovšem vůbec prvním českým beatovým elpíčkem. Olympic se také jako první big beatová kapela zúčastnil písničkového festivalu Bratislavská lyra, určeného především interpretům středního proudu. Soutěžil s písní Krásná neznámá a neuspěl. Zdaleka ne naposledy. Invaze vojsk Varšavské smlouvy zastihuje skupinu na dovolené ve Francii. Okamžitě získává nejrůznější angažmá ve francouzských klubech, ale zájem o Československo na Západě dost rychle opadl a šance uchytit se venku se rozpadly. Olympic zde nakonec pod názvem Five Travellers (Pět cestujících) natočil EP desku, která dokonce i vyšla a televizní film Olympic v Paříži. Svoji rozhodující šanci promarnil když odmítl nabídku rokenrolové hvězdy Johny Hollydaye, který chtěl kapelu jako svého předskokana na své prosincové sérii koncertů v Palais de Sport. Olympic dal nakonec přednost vánocům stráveným doma. Po návratu začíná kapela natáčet druhé album a před štědrým dnem pookřeje na II.Československém beat festivalu.

1969

Supraphon vydává druhé olympické LP s názvem po dalším neotřesitelném hitu Pták Rosomák a to s vloženou vystřihovánkou tvora samotného. Ten se však stal na dlouhou dobu posledním živočichem, které v textech Olympiku oživoval Pavel Chrastina. 11.dubna si v Lucerně zahráli v "klasické" sestavě naposled. Basové kytary se na dva roky chopí Jan Hauser, přezdívaný "Papírek". Textování se ujal především Zdeněk Rytíř, ale i Eduard Krečmar a později mnozí další. V novém složení vyjíždí skupina opět do Francie, kde natáčí LP desku Back to Love. Ta však nikdy nevyšla, protože francouzský manažer odmítl do Olympiku dále investovat, když se místo zvažované emigrace kapela rozhodla pro návrat do vlasti. Z Paříže si to namířila rovnou na festival do Andorry, kde také Čs.televize natočila skupině další medailon. V září Olympic natáčí u Supraphonu singl Kufr/Anděl. Anděla na desce zpívá Jeňýk Pacák, zatímco na koncertech je to první pěvecké olympické sólo Jan Hausera. Klip k písni se bohužel nedochoval.

1970

Tříminutovým rokenrolem zvaným Dynamit začíná osmý rok existence skupiny. Další z hitů, které odkojily ne jednu generaci. O hity není v tomto roce nouze. Přicházejí Otázky, Strejček Jonatán, Bon soir mademoiselle Paris. 1.dubna Olympic odehrál v Lucerně své 1500.vystoupení. Pro Bratislavskou lyru si skupina připravila píseň Brouk, která však na festivalu nezazněla, protože jí porota zkrátka nedoporučila. Průběžně během roku kapela natáčí své třetí album, ale 14.prosince se ve studiu schází v tomto složení naposledy.

1971

Zásadní změny v sestavě skupiny. K počátku dubna dává výpověď Jan A.Pacák, který se rozhodl věnovat se svému povolání akademického malíře. Jako jeho nástupce přichází ze skupiny Golden Kids Petr Hejduk. Po složitých jednáních je dohodnuta i změna na postu basového kytaristy a Janu Hauserovi je zajištěn plynulý přechod do skupiny Bacily. Místo něj přichází vycházející hvězda československé popmusic Jiří Korn. Ačkoliv skupina už vystupuje i natáčí v novém složení, vychází teprve třetí LP s názvem Jedeme, jedeme , na kterém samozřejmě ještě hraje s Pacákem a Hauserem. Hned na prvním singlu s Kornem a Hejdukem, Agáta/Planetář, je znát změna celého zvuku kapely. Moderování na koncertech převzal po Pacákovi Miroslav Berka. Od tohoto roku se stává skupina na tři roky svěřencem moderně vybaveného divadla Rokoko.

1972

Na začátku roku natáčí Olympic v Krátkém filmu pro Čs.televizi svůj jediný hraný film Pět cestujících. Na televizní obrazovky se však nikdy nedostal a svou premiéru si odbyl až v roce 1997 v pořadech k 35.výročí skupiny, které uvádělo kino MAT na Karlově náměstí v Praze. V červnu odchází další dlouholetý člen Ladislav Klein. Olympic dále pokračuje ve čtyřech a připravuje čtvrtou LP desku. Artia zatím vydává pro export album s názvem Handful, obsahující české nahrávky nejznámějších písní od Snad jsem to zavinil já až po Planetáře. Úroveň Olympických skladeb je ovlivněna jednak nastupující dobou a jednak úspěšnou sólovou kariérou Jiřího Korna, jež skupinu postupně zastiňuje a brzdí.

1973-82

1973

Hned v lednu začíná kapela točit čtvrté album. V únoru vystupuje na I.festivalu politické písně v Sokolově s aktuální písní Únos. Korn stále častěji vyjíždí do NDR. Vztahy ve skupině jsou napjaté, protože Olympic stále více působí dojmem spíše doprovodné kapely populárního zpěváka. Výpověď dává k 1.květnu. Náhrada však již byla zajištěna od března. Ladislav Chvalkovský dotočil tři zbývající snímky na nové LP, singl Slunce/Jdou, děti, jdou a písně Nebe nad hlavou a Slzy tvý mámy. S posledně jmenovanou se skupina opět zúčastnila Bratislavské lyry a opět neuspěla. Nepostoupila ani do finále, ale odnesla si alespoň Cenu kritiky. Ještě na podzim Chvalkovský odchází a 24.listopadu vychází v Mladé frontě lakonická zpráva: "Olympic, naše nejstarší beatová skupina, se definitivně rozpadl." Naštěstí v době, kdy to nikoho moc nezajímalo. Petr Janda sice rezignoval, ale na popud Mirka Berky se na truc všem, kteří jim konec přáli, pokusili Olympic zase oživit. Vychází čtvrté album nesoucí prostý název Olympic 4.

1974

Jediný volný basista v té době byl Pavel Petráš, takže to byl on, kdo 14.ledna oblékl olympický dres. Skupina tedy funguje dál, ovšem o žádné znovuvzkříšení se nejedná. Petra Jandu, ovlivněného společensko-kulturním děním poloviny 70.let, Olympic příliš nebavil. Z jeho písní se rock vytratil neznámo kam. S výjimkou jediné skladby v tomto období - Já tam byl. Skupina funguje i jako doprovodná studiová kapela některých sólových zpěváků. Důležitým okamžikem historie skupiny je spojení se s Milošem Zapletalem, který se na dlouhá léta stane jejím organizačním vedoucím. Zjišťuje, že Olympic je existenčně na dně a že se ocitl na samém okraji zájmu. Je to k nevíře, ale právě v tomto roce se Petr Janda umístil na osmém, nejvyšším kdy dosaženém místě v anketě Zlatý slavík. Po dlouhé době také píše text pro Olympic Pavel Chrastina. Skladba se jmenuje Nezapomeň a skupina ji prozatím nahrává ve studiu čs.televize.

1975

Hned v lednu odjíždí skupina na Kubu. Dále se opět neúspěšně účastní Bratislavské lyry, tentokrát se skladbou Hůl. Úspěšné nejsou ani singly, v té době vydávané. Ale v televizi skupina vzkřísila a oprášila hity: Dej mi víc své lásky, Želvu, Ptáka Rosomáka, Kufr. V rozhlasovém startu bodovala s novinkou Další výlet pana Broučka. Hrála spartakiádním cvičencům a 28.října zvala do Lucerny na premiéru nové pořadu Olympic ´76. Změna basového kytaristy však byla nevyhnutelná. Na samém sklonku roku se naposledy mění jmenovka u basové kytary, tentokrát na Milan Broum.

1976

Milan Broum je přesně to, co v této době potřebuje Olympic a hlavně Petr Janda. Broum je dravec a Janda s ním najednou musí držet krok. Hraní ho zase začíná bavit, stejně jako celou skupinu na jejímž zvuku se to záhy projeví. První skladba, kterou Olympic natočil s Milanem Broumem, je Pověst o králi na sampler Staré pověsti české. První singl s Milanem Broumem je Nehoda/U přepážky č.306, o který se ještě dělí s Pavlem Petrášem. A první úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Na festivalu politické písně v Sokolově skupina rozbouřila kuloáry jedenáctiminutovou, skutečně rockovou, skladbou Marathón. Čestné uznání poroty si sice neodnesla, ale přesto na ní mnozí vzpomínají jako na opravdový zážitek festivalu. Olympic také znovu pokouší Bratislavskou lyru s písní On. Marně. No a 20.prosince křtí v Lucerně album, na které se dlouho čekalo. 12 nej…. Výběr hitů z let 1965-1973. Deska, jenž byla dlouho jediným samplerem skupiny.

1977

Olympic s Milanem Broumem natáčí první album. Vzniká na objednávku Artie a má anglický název i texty. Overhead (podle písně Nebe nad hlavou), je po desce Handful další výběr určený zahraničním posluchačům. U části nahrávek byl jen přezpíván text do angličtiny a část byla natočena zcela nově. Po dokončení práce se skupina vrhá na přípravu svého pátého studiového alba. Znovu také natáčí píseň Nezapomeň, kde je výměna basisty opravdu znát. V květnu opět nechybí na Bratislavské lyře, tentokrát s písní Mám rád chvíle, kdy se něco děje. Opět zbytečně. Na konci roku vychází LP Marathón. Olympic v téměř hardrockové podobě, jejíž hutného rockové spodku v podobě razantní baskytary si všímá téměř každý kritik. Prostor zde však mají i Jandovo melodické písničky. Na vánoční koncert do Lucerny zve skupina hvězdy našeho rokenrolu jako Pavla Bobka, Petra Kaplana, Mikiho Volka, Pavla Sedláčka a další. V anketě Zlatý slavík je zavedena kategorie skupin a Olympic je na poprvé šestý.

1978

Hned 11.ledna se rokenrolové hvězdy scházejí v Lucerně ještě jednou a Supraphon zde natáčí živé album, ze kterého však vyjde pouze EP deska a to až o dva roky později. Další událost Lucerna zažila 18.dubna. Olympic zde zahrál svůj 3000 koncert a za asistence hostů a bývalých členů tak oslavil 15 let své existence. Jeňýk Pacák si zde zabubnoval a zazpíval Strýčka Jonatána a Pavel Chrastina se chopil basové kytary a doprovodil Petra Jandu v Dej mi víc své lásky. Překvapením byla interpretace písně Nebe nad hlavou v podání jedenáctiletého Petra Jandy mladšího. Televizní klub mladých zde natočil vcelku milý dokument Taky jsme se narodili bosí. Skupina vyjíždí do syrského Damašku, kde Petr Hejduk sklízí mohutný úspěch za bubnové sólo ve skladbě Marathón. V Mimoni vzniká Fanclub skupiny, který dokonce vydává vlastní časopis Marathónský oběžník.

1979

Bratislavská lyra opět přede dveřmi, ale píseň Ty slzy dávno vpila tráva porota pro soutěž znovu nedoporučila. Skupina sahá po písni ze svého prvního alba Dědečkův duch a upravuje ji do hitové podoby, ve které zní na koncertech do dnes. V dubnu Olympic natáčí na desky první část zamýšlené trilogie Prázdniny na Zemi, zaměřenou na ekologii. 13.května má v Hudebním divadle v Karlíně premiéru jeho koncertní podoba, která znamená zvrat ve ztvárnění Olympických vystoupení. Pro pořad je sestrojena speciální konstrukce s šikmo nakloněným plátnem, na které se promítají diapozitivy trpící Země. Skupina využívá, na tuto dobu, nezvyklé množství světelných efektů, k čemuž si zve skutečné odborníky. Pod režijním vedením Jana Bonaventury vzniká v televizi i stejnojmenný film, který má premiéru 1.března příštího roku a dočká se pouze jedné reprízy. Skladbu Kraj, odkud odletěli ptáci na koncertech zpívá Petr Hejduk. Přestože v pořadu není žádný hit, mají "Prázdniny" obrovský úspěch, proto vzniká i anglická verze alba pod názvem Holidays on Earth. Popularita Olympiku stoupá. V anketě Zlatý slavík končí na třetím místě.

1980
V květnu se v Bratislavě, Brně, Plzni a Praze konají koncerty "25 let rock´n´rollu". V klasických rokenrolových hitech se tu rozparádil nejen Olympic, ale snad všichni, kteří k českému rokenrolu neodmyslitelně patří. Supraphon jedno z vystoupeních zaznamená a další rok z něj vydá pro exportní účely LP Rock And Roll (with Various Interpretes). Na Olympic už ale zase čeká Bratislavská lyra. Osmý den ovšem porotě k udělení ceny nestačí. Zato posluchačům ano. Netrvá příliš dlouho, než se píseň dostane do vedení v žebříčku nejprodávanějších singlů. Prodá se jich více jak 100.000 ks a odstartuje druhou velkou sérii olympických hitů. Ve Zlatém slavíku končí skupina na druhém místě za Katapultem. Pavel Chrastina emigruje do Austrálie, což způsobí Olympiku značné problémy. Písně s jeho texty se nesmějí hrát ani prodávat. Dolisování alba 12 nej… je zastaveno a již nikdy se na pultech prodejen neobjeví, o to více stoupne jeho cena na burzách.
    1981

    Druhá část trilogie nese název Ulice. Zabývá se tentokrát mezilidskými vztahy a premiéru si odbude 27.dubna v pražské Lucerně. Scéna má podobu několika dvoumetrových (ale i menších) nafukovacích balónů, které diaprojektory dokáží proměnit v opravdovou ulici. Okamžitým hitem se stává Okno mé lásky, kterou si, ke zděšení Petra Jandy, diváci s Olympikem zazpívají hned při premiéře. Dva týdny po premiéře už skupina projekt natočí na desku a rovnou i v anglické verzi s názvem The Street. Album je natolik úspěšné, že se ho prodá přes 170.000 ks. Mezitím ale Olympic přichází s další nesmrtelnou skladbou - Jasnou zprávou. A vyzkoušet ji jede - kam jinam - na Bratislavskou lyru. Píseň Tvým dlouhým vlasům Václava Neckáře se ovšem porotě líbila víc. Fanouškové jí samozřejmě přijali naprosto bez výhrad a dodnes jí vrcholí koncerty skupiny. V anketě Zlatý slavík už Olympic, podle očekávání, vítězí! Z této doby také pochází krátký film Jana Malíře a Svatopluka Beneše Křižovatky, který se v příštím roce objevuje v kinech.

    1982

    Supraphon se rozhodl album Rock And Roll, původně určené pouze pro export, vydat i na našem trhu. V březnu vychází pod názvem Rokenroll. 26.dubna nahrává Olympic v Lucerně živé album, které Supraphon ještě před koncem roku vydá pod názvem "Olympic v Lucerně", dokonce s vloženým plakátem s diskografií a rekapitulací prošlých dvaceti let na rubu. V květnu natáčí Jan Bonaventura se skupinou televizní ztvárnění Ulice , ze které je, na nátlak Petra Jandy, vystřižena Paní Nostalgie. Bratislavskou lyru poctil Olympic tentokrát skladbou Blíženci, se kterou pochopitelně neuspěl, ale mezi posluchači píseň nezapadla. Ve Zlatém slavíku skupina obhájila zlato. Největší sláva na ni však čekala v čase předvánočním. V Lucerně slaví dvacet let své existence. Schází se zde bývalí členové skupiny Míla Růžek, Josef Laufer, Pavel Bobek, Miki Volek a Jan Antonín Pacák a svými gratulacemi se připojují hosté jako Miloslav Šimek, Karel Zich, Petra Janů, Felix Slováček, Marie Rottrová či Karel Gott. Skupina dostává první zlaté desky za milion všech prodaných desek s jejich písněmi. Olympic je opět na vrcholu.

    1983-92

    1983

    V televizní Hitšarádě skupina vítězí novinkou Nikdo nejsme akorát. Devátého dubna má v televizi premiéru záznam, který výborně zachytil fantastickou atmosféru koncertu 20 let Olympiku . Do mezinárodní soutěže, pro skupinu notorické, Bratislavské lyry porota Okno mé lásky nedoporučila. Zato Zlatý slavík je potřetí Olympiku. "Co dál?" ptá se Petr Janda. "Další Okno mé lásky se udělat nedá". Nebo dá? Prozatím se pouští do přípravy třetí části komponované trilogie, tentokrát o vědě, technice, chemii a počítačích, s názvem Laboratoř. Program je nazkoušen i úspěšně uveden, ale do nahrávacího studia skupina, díky zákazu z vyšších míst, nesmí. Jaromír Tůma dokončil knihu Čtyři hrají rock , ale kvůli emigraci Pavla Chrastiny zůstává u ledu, stejně jako připravované reedice starých desek Olympiku. Mimořádný úspěch sklízí Petr Janda v duetu s Petrou Janů Jedeme dál.

    1984

    V lednu je skupině opět povoleno nahrávat a natočí LP Laboratoř i jeho anglickou verzi Laboratory. Její koncertní scéna je opět překvapením. Ve "sterilním" prostředí za skupinou během koncertu vyrostou roboti až do výše čtyř metrů. Sterilitu zničí a postupně vyjíždějí mezi hráče, kde v závěru působí jako monstrózní hrozba. Album má vyjít v květnu, ale zpožděným natočení je ve skluzu a vychází až v červenci. Ani televizní podoba se již netočí. Děčínské kotvy se s písní Džínová láska zúčastní Petr Hejduk za doprovodu Miroslava Berky, Milana Brouma a Orchestru Václava Zahradníka. Skončí na stříbrné pozici a jeho sólová účast, i styl skladby samotné, dává tušit rýsující se další změnu v sestavě. Během roku vychází jediný singl Už je po…/Jen jedenkrát. Ve Zlatém slavíku již končí jako druhý za slovenským Elánem.

    1985

    Rok pro Olympic i pro Petra Jandu úspěšný. Znovu zkouší Bratislavskou lyru a - odnáší si zlato! Píseň Co je vůbec v nás se zřejmě porotě líbila, z těch všech, které na festivalu zazněly, nejvíce. Mnozí jsou samozřejmě přesvědčeni, že zlatou lyru dostává skupina za vytrvalost. Skladba vychází na singlu společně s dalším hitem Jako za mlada. Obě písně se objeví i na novém, po osmi letech opět nekomponovaném, albu Kanagom. Celá deska je autorskou záležitostí Petra Jandy coby skladatele a Pavla Vrby coby textaře. Z nahrávek je cítit přitvrzení kytary, ale i značná únava bubnů. A výměna bubeníka na sebe nenechává dlouho čekat… Petr Janda ovšem skládá ještě jedno album a to Petře Janů, jenž nese název podle jejich společného úspěšného duetu Jedeme dál. Na desce k němu přibudou ještě dva další: Není nám už sedmnáct a Ty máš ji nejraděj. Při premiéře nového programu skupiny Olympic ´85, dostávají členové zlaté desky Supraphonu za alba Olympic v Lucerně, Rock And Roll a Laboratoř. Každého se prodalo více než 250.000 kusů. 17.prosince vystupuje skupina v Lysé nad Labem, kde se s fanoušky loučí Petr Hejduk. Na nového bubeníka je vypsán konkurz a Petr Janda je rozhodnut soubor rozšířit ještě o jednu kytaru.

    1986

    Na šest týdnů mizí Olympic z pódií, aby se mohl v polovině února opět objevit s Milanem Peroutkou za bicími a, překvapivě, s místo druhou kytarou druhými klávesami, za nimiž stojí Jiří Valenta. V takto omlazené sestavě hned šokuje posluchače metalovou peckou Jako tele na vrata i s jejím velmi zdařilým klipem. Jenom pro zajímavost, Petr Hejduk boduje se svou novou skupinou Balet s písní Hej pane diskžokej. Zde je jasně patrný rozdíl ve stylech a cítění obou hudebníků, kteří společně hráli patnáct let. Olympic natáčí v Krátkém filmu medailónek Olympic jede dál. A opravdu jede. Petr Janda, i přes dvoje klávesy, přitvrzuje. Nový program má premiéru v Lucerně 23.dubna. Na koncertech už nemoderuje Mirek Berka, ale sám Janda. Z alb ještě vychází anglická verze Kanagomu s názvem Hidden In Your Mind a už je na světě LP v novém složení Bigbít . Nová krev v žilách skupiny je znát a, podobně jako u oživení s příchodem Milana Brouma v roce 1976, tíhne Janda ke složitějším aranžmá a delším skladbám (jako na Marathónu i zde přesahují tři písně délku pěti minut). Ve Zlatém slavíku se Olympic propadá na čtvrté místo.

    1987

    Poslední a tentokrát nedobrovolná změna v obsazení. V pondělí 19.května umírá zakládající člen skupiny, klávesista Miroslav Berka. Dosud ne zcela vyjasněné okolnosti svědčí pro sebevraždu. Olympic nehledá náhradu, ale uzpůsobuje aranžmá pro jedny klávesy a pokračuje dále opět ve čtyřech. Skupina natáčí v nově otevřeném a zcela soukromém nahrávacím studiu Petra Jandy Propast. Na světě je skladba, předznamenávající značné přitvrzení zvuku souboru, Když ti svítí zelená. s názvem Přede dveřmi je další oslava. Olympiku je čtvrt století. Od Supraphonu se očekává další album se starými hity, ale Chrastinovy písničky se stále ještě nesmí objevit na pultech prodejen gramodesek. Výsledek je tedy slabý. Sampler s názvem Olympic 25 let, jenž podle noticky na obalu navazuje na výběr 12 nej…, obsahuje nejen totožnou píseň Únos, ale nezazní zde ani žádný hit z šedesátých ba ani z osmdesátých let. Možná zbytečná deska. Na konci roku ovšem skupina oslaví výročí vskutku důstojně. Pozvanými hosty tentokrát nejsou bývalí členové Olympiku, ale kapelníci konkurenčních kapel. Každý z nich zde přednese píseň z Olympického repertoáru upravenou k obrazu svému. K výročí dostává skupina od Supraphonu zlatou kytaru Supraphonu. Jeden z koncertů zaznamenává Čs.televize.

    1988

    V únoru začíná skupina natáčet další album se zamýšleným názvem Lidi, ale popularita skladby Když ti svítí zelená už je více než značná, takže deska nakonec nese její název. Některé písně, včetně titulní, skupina natáčí znovu a za mixážní pult ve studiu Propast zasedá Petr Ackermann, který od té doby bude spolupracovat na všech olympických nahrávkách. Důležitá změna v zázemí skupiny se děje 1.března. Od toho dne má Olympic nového manažera. Miloše Zapletala střídá Miloš Šikola. Vychází singl Když ti svítí zelená/Naděje dvou, jenž má předznamenat nové LP. Fanouškové již i další písně notoricky znají z koncertů, ale z desky si je stále pustit nemohou. Problém je prý v nezvykle složité grafické úpravě obalu. K titulní písni natáčí skupina klip pro slovenský Triangel. Do konce roku se bohužel LP desce nepodaří vyjít, takže Supraphon jako náhradu před vánocemi vydá další singl Každej chvilku tahá pilku/Inkoustová tečka. 19.prosince má premiéru nový pořad skupiny nesoucí název, jak jinak, Když ti svítí zelená. Paradoxně program otevírá skladba z další LP desky Ó, je!. Divákům se představí dlouho očekávaná nová scéna v podobě dvou zkřížených rámů posetých reflektory. S tou starou jezdil Olympic ještě s Petrem Hejdukem.

    1989

    Album Když ti svítí zelená stále ještě nespatřilo světlo světa. Také nová koncertní scéna je po loňské Lucerně opět uložena a Olympic dále vystupuje s tou starou. Skupina nahrává singl Ať/To nebylo fér, který ovšem vůbec nevyjde. Ať vyjde samostatně na singlu z pořadu Čtyřlístek a jinak se písně objeví až na novém albu. Ještě natáčí směs dvaatřiceti hitů v podobné formě jako v programu Čtvrtstoletí Olympiku. Březen - Když ti svítí zelená vychází! Po třinácti měsících od natočení!!! Olympic v metalovém opojení, ale přesto stále typický Olympic, si fanoušci mohli koupit na LP, MC a poprvé také na CD, i když to až v říjnu. Ceny byly velmi zajímavé: LP 50,- Kčs, MC 58,- Kčs a CD 80,- Kčs (je pro informaci 80,- Kčs v té době stála nová nenahraná audiokazeta Emgeton C-90). Od 1.dubna se stává manažerem skupiny Karel Saffin. V listopadu skupina natáčí další LP a politické události budou výrazně měnit běh naší společnosti.

    1990
    Konec vlády jedné strany znamená naprosté společenské uvolnění. Písničky s Chrastinovými texty mohou na veřejnost a Supraphon chystá vydat v edici Trezor první LP desky Olympiku, ale i dalších interpretů, jako např. Yvonny Přenosilové. Jako první vychází Pták Rosomák avšak s novým obalem a bez vložené vystřihovánky. Zájem o Československo v zahraničí stoupá, ale zájem veřejnosti o kulturní dění u nás začíná pozvolna klesat. Petr Janda zakládá vlastní vydavatelskou a nakladatelskou agenturu BEST I.A. a.s. a Miloš Zapletal taktéž soukromou agenturu ART PRODUCTION K, pod kterou z Pragokoncertu Olympic přechází, čím končí i jeho spolupráce s manažerem Karlem Saffinem. Skupina uvažuje o obnovení programu Prázdniny na Zemi, protože ekologické téma je čím dál tím aktuálnější. Zájem je signalizován z Německa a z pražského Paláce kultury. Na sklonku roku vychází album O, jé!, bohužel dost pozdě. Je znát, že Janda má jiné zájmy, texty jsou po revoluci předělávané a svou aktuálnost dávno ztratily. Jediná skladba, která přežije, je instrumentálka Stejskání. Koncerty Olympiku zejí prázdnotou a ani vánoční Lucerna není zdaleka vyprodaná.
      1991

      Je rozhodnuto - Prázdniny na Zemi se dočkávají své obnovené premiéry a sice ve značně rozšířené podobě. Aby stopáž dosáhla délky celovečerního pořadu, jsou do programu zařazeny tři písně z Laboratoře, skladba Stejskání, dvě novinky, napsané přímo pro "prázdniny" a na závěr znějí Otázky. Také Olympic samotný je značně rozšířen a to o druhou kytaru, saxofon a tři sboristky, a dvě písně zazpívá Olin Nejezchleba. Koncertní podoby působí ohromujícím dojmem. Ohlas však zdaleka není takový, jaký se očekával a ani všechny naplánované koncerty po republice se neuskuteční. Skupina se vrací opět ke klasickému koncertování a zaujímá postavení spíše klubové kapely. Zájem je však stále malý. Vychází album Jako za mlada s nově natočenými hity skupiny, ale neprodává se. A v edici Trezor vydává Supraphon Želvu. Skupina přechází pod křídla vlastní agentury BEST I.A. Petr Janda je rozhodnut, že Olympic ukončí svoji koncertní činnost. Na konci roku se v Lucerně uskuteční série koncertů Combeak a zde si skupina po dlouhých letech zahraje s Jeňýkem Pacákem za bicími a Láďou Kleinem u kytary. Ten vystoupí i jako host ve vánoční Olympické Lucerně.

      1992

      Dvacátá devátá sezóna má být tou poslední. A Olympic se na ní připravuje více než dobře. Do Československa přijíždí Pavel Chrastina a první setkání se starou partou proběhlo v klubu Bunkr pod dohledem televize. A už je tu první vystoupení - koncert v hotelu Evropa. Olympic v "klasické" sestavě, ovšem místo Miroslava Berky hrál Jiří Valenta. Ve vskutku komorním prostředí bylo přítomno zhruba 150 diváků a opět televizní kamery. Záznam z koncertu se ale velmi nepovedl. Nejenže se dokončuje den před vysíláním a nikdo nedokáže sehnat jedinou archivní písničku, ale navíc se podařilo včas ztratit pásek s komentářem, takže pořad jde do éteru jen tak, coby sled několika písniček bez jediného náznaku vysvětlení. Přední tuzemské kapely vzdají skupině hold albem Dej mi víc, Olympic, kde každý zahraje jednu Olympickou písničku ve vlastní úpravě. Poslední sezóně předchází celkem slušná reklamní kampaň a Olympic jde opět na dračku. Nejprve v klubech a později s programem …jak se lítá vzhůru… všude. 28.prosince se v Lucerně opět očekává velká sláva. Poslední olympická Lucerna. Beznadějně vyprodáno. Pro ty, kteří se nedostali dovnitř je venku připravena velkoplošná videoprojekce a koncert natáčí televize a v přímém přenosu vysílá rádio Evropa 2. Každý si přišel na své. Nechybí jediný hit. A diváci opět zpívají. Uprostřed večera čeká překvapení v podobě Zlatých desek Supraphonu za 1.800.000 prodaných desek a blok písniček v "klasické" sestavě. Televize opět boduje, protože právě v tomto bloku, při jediné písničce Pavla Chrastiny Jen Bůh ví, dochází pásek a záznam je přerušen. Naposledy Lucerna zpívá Jasnou zprávu.

      1993-02

      1993

      Program …jak se lítá vzhůru… má obrovský úspěch. Koncerty jsou úplně našlapané a Petrovi Jandovi se najednou končit nechce. Když už to ale jednou řekl… Supraphon vydává dvojalbum The Best Of, které je zároveň posledním albem jenž vychází i na klasickém vinylovém nosiči, a komplet všech čtrnácti, do té doby vydaných, LP desek na CD. Lze je zakoupit jednotlivě nebo s obalem jako celou sadu. Vychází též záznam z koncertu 28.prosince předchozího roku Lucerna Live a to na CD, MC a poprvé i na videokazetě. Poslední vystoupení Olympiku se koná 31.března v Kulturním domě Kovoprůmyslu na Smíchově. Nejedná se o klasický koncert. Olympické šlágry zde hrají nejrůznější skupiny, Petr Janda draží jednu ze svých kytar a hlavně svůj copánek, který za 6.000,- Kč získává další bítová legenda Pavel Sedláček. A je to opravdu tak, Olympic končí s koncertování. Petr Janda upozorňuje, že ve studiu se skupina bude scházet i nadále. Zatím se ostatní hráči rozprchávají do jiných hudebních těles. Ještě jednou se v tomto roce sejdou, tentokrát opravdu téměř všichni, kteří Olympikem prošli, u Petra Jandy aby popili, pojedli a zavzpomínali. A televize byla u toho.

      1994

      Olympic není. Alespoň se o to snaží. Milanové Broum a Peroutka hrají s Jankem Ledeckým, Jiří Valenta se vžil do role trafikanta a Petr Janda se věnuje rodině a začínajícím muzikantům. Supraphon vydává album Balady, kde nacházíme výběr sedmnácti pomalých písní skupiny. Obal navrhl po třinácti letech Jan Antonín Pacák. Petr Janda neodolává pokušení, skládá a na podzim svolává ostatní spoluhráče do studia, kde natáčí další studiové album Olympiku s názvem Dávno. Tentokrát k tomu zve i starou partu a další. Pavel Chrastina vzkřísil dalšího živočicha v písni Člověk jeskynní, Jeňýk Pacák zpívá a hraje na harmoniku, Láďa Klein zpívá, Vladimír Secký hraje na saxofon, Ladislav Papež hraje na harmoniku a Láďa Křížek zpívá vokály. Dochází i ke kuriózní situaci, kdy Petr Janda omylem dává jednu skladbu k otextování Pavlu Chrastinovi i Miroslavu černému. A oba ji dají velmi podobné názvy - Černý Jak se tak loudám a Chrastina Jen se tak toulám. Na albu jsou nakonec obě. To je na světě a jak se dá tušit, nezůstává jenom u ní - následuje turné. Olympic je zpátky! Manažerkou skupiny se stává Dagmara Durecová. Koncem roku vydává Best I.A. zpěvník 99 písní Olympicu, na trhu se objevuje rovněž kniha Pavla Chrastiny Olympic chvíli po ránu a zase znovu spolu.

      1995

      Písně z nového alba nezapadnou. Jak titulní skladba Dávno s textem Pavla Vrby a velmi zdařilým a přitom jednoduchým klipem tak i píseň Jednou s Chrastinovým textem se bleskově zapisují do podvědomí posluchačů a fanoušků. Turné Olympiku je úspěšné. Všude je plno a skupina si připadá jako za starých časů. 10.května umírá na zákeřnou nemoc Petr Hejduk, který se od roku 1990 věnoval civilnímu povolání řidiče Záchranné služby. Právě jemu je věnováno supraphonské album Olympic - Petr Hejduk, na kterém jsou všechny písně bývalého bubeníka skupiny, které vyšly na deskách pod hlavičkou Olympic a navíc jako bonus píseň Džínová láska (viz 1984) . 15.a 16.října zve skupina své fanoušky opět do Lucerny ovšem v nezvyklé formě. Olympic bez napětí. Stalo se módou, že špičkoví muzikanti či skupiny si zkusí zahrát své hity na čistě akustické nástroje a Olympic nezůstává stranou. Se smyčcovým orchestrem za zády a hosty Miroslavem Chyškou na kytaru, Leškem Semelkou, Mirkou a Lucií Husákovými coby trojhlasný sbor, Jeňýkem Pacákem na harmoniku a Vladimírem Seckým na altsaxofon, odehrává skupina dva koncerty, na kterých obdrží platinovou desku za 250.000 prodaných alb Best Of Olympic. Jedno z vystoupeních natáčí Česká televize a agentura Best I.A. vydává ještě do konce roku (!) CD,MC a video se záznamem z koncertu pod názvem Olympic Unplugged.

      1996

      Mladý svět přichází s nápadem obnovit prestižní anketu Zlatý slavík, která zanikla začátkem devadesátých let. Název je změněn pouze nepatrně na Český slavík. Soutěže se hned napoprvé zúčastní větší počet hlasujících, než bývalo ve Zlatém slavíku a také rekordní počet hlasů získává hned napoprvé skupina, jenž se umísťuje na prvním místě - Olympic! Bonton Music ve spolupráci s agenturou Best I.A. začíná vydávat edici Olympic Singly, která fanouškům přináší kompletní singlovou diskografii skupiny včetně i některých z dosud nevydaných písní z počátků Olympiku. Nahrávky jsou digitálně vyčištěny, zbaveny šumu a navíc řádně zdokumentovány, takže je opravdu o co stát. Edice má sedm dílů a v tomto roce vycházejí první dva. V srpnu je nalezen ve svém bytě již v pokročilém stádiu rozkladu král českého rokenrolu a bývalý člen Olympiku Miki Volek. Poslední rozloučení s ním se koná 23.srpna. V září začíná skupina natáčet další studiové album.

      1997

      V lednu Olympic dokončuje natáčení nového alba, jenž dostává název Brejle. Petr Janda poprvé spolupracuje s Danielem Landou coby textařem a jejich společný výtvor, skladba Giordano Bruno, se ihned stává dalším hitem skupiny. Vychází třetí a čtvrtý díl olympických singlů a skupina vyráží na turné pod názvem Holba Tour ´97. Pivovar Holba Hanušovice je totiž již druhým rokem oficiálním sponzorem naší rockové legendy. Závěr roku svádí k oslavám pětatřicátého výročí vzniku souboru, ale žádné mohutné se nekonají. Vystoupení v Lucerně proběhne v duchu tradičního vánočního koncertu a jako host se divákům představí dcera Petra Jandy Marta Jandová se skupinou Die Happy. Malinká oslava přece jen proběhne a sice od 16.do 22.října v malém klubovém kině MAT na Karlově náměstí v Praze. Zde se podaří něco, co by jistě ocenil každý fanoušek skupiny. Olympic na filmovém plátně. Studio MAT shromáždilo drtivou většinu dostupných filmových a televizních materiálů od roku 1964 až do současnosti a spojuje je do třech samostatných bloků. První část představuje divákům filmy týkající se Olympiku (Horečka; Olympic v Paříži; Křižovatky…) včetně premiéry hraného filmu z roku 1972 Pět cestujících. V dalších dvou částech spatřují po letech světlo světa filmové písničky a klipy z celé doby existence Olympiku. Pořady se dočkaly zatím třech repríz. Olympic vítězí v anketě Český slavík v kategorii skupin. Naprosto nečekaně vychází album Ondráš podotýká , které obsahuje záznam vystoupení z jara 1964, jenž si tehdy nechal od zvukaře nahrát Míla Růžek a celých třiadvacet let ho doma střežil jako oko v hlavě. Záznam sám o sobě byl  pro svou kvalitu nepublikovatelný, ovšem, jak se na obalu uvádí, technika konce druhého tisíciletí umožnila upravit jej do podoby od původní nahrávky k nerozeznání.

      1998

      Olympic je stále populární. I když se desky prodávají pouze průměrně, na koncertech to vře. V létě proběhne koncert, který si Petr Janda dlouho přál uskutečnit - v letním kině Stříbrné Skalice. V místě kde dlouhá léta žije, ovšem s Olympikem nikdy nehrál. Z alb vychází pátá a šestá část edice Olympic - Singly. Petr Janda připravuje vlastní sólový projekt, který vyvrcholí jeho první sólovou písničkovou deskou Co je dobrý a co zlý . Skládá hudbu a také některé texty. Ve studiu usedá za bicí Emil Valach, na baskytaru hraje Martin Lehký a na klávesy Jiří Valenta. Jde o příjemné rozptýlení, jenž na chod Olympiku samozřejmě vliv nemá. Ten znovu vítězí v Českém slavíku v kategorii skupin. Česká televize v cyklu Nevyjasněná úmrtí natáčí pořad, který se pokouší vnést jasno do okolností smrti Miroslava Berky s názvem Volný pád. Hostem tradiční vánoční Lucerny je jeden z bývalých členů "klasické" sestavy Olympiku Ladislav Klein. Společně se skupinou si zahrál na kytaru a fanouškům zazpíval píseň Bláznivej Kiki. Olympic dostává diamantovou desku za 100 000 prodaných kusů dvojalba The Best Of.

      1999

      Vychází sedmá, závěrečná část edice Olympic - Singly a Olympic natáčí další studiové album. Obsahje třináct písní a původní pracovní název "Psi štěkají, karavana jede dál" se zkrátil na název Karavana. Sedm textů napsal sám Petr Janda a o ostatních šest se rozdělili Aleš Brichta, Miroslav Černý, Pavel Chrastina a Ivan Hlas. Na pultech prodejen se objevuje 12.října. Ovšem nikoliv jen tak. V onen den v 16:00 se vydává karavana šesti velbloudů z Jungmanova náměstí přes Ovocný trh na Staroměstké náměstí a veze - Olympic. Každý z členů jede na vlastním velbloudu (dva zůstali prázdní) až na "Staromák", kde se v Café Milena koná křest nového, v pořadí již patnáctého, studiového alba. Atmosféra je výborná, ale bohužel se splašil velbloud s Milanem Peroutkou a ten spadl tak nešťastně, že mu naraženou ruku museli dát do sádry. Takže minimálně měsíc nemůže skupina hrát a všechny koncerty se ruší! K písni Ajajaj natočí Olympic vcelku pěkný klip. Se závěrem roku je tu opět Český slavík a s ním stříbrná pozice pro Olympic. Vánoční Lucerna se koná 19.prosince a hosty jsou Vladimír "Boryš" Secký, Petr Přibyl a čtyři dudačky, které skutečně zahrají na pravé dudy novou úpravu písně Můza, co mě volá ze sólové desky Petra Jandy.

      2000
      Počátkem roku se v kuloárech objevují informace o tom, že Petr Janda chystá svou druhou sólovou desku. Hotova je jedna skladba, ale další práce na albu jsou prozatím pozastaveny. Petr se rozhodl svou sílu věnovat raději Olympiku a chystá album starých hitů v novém kabátě. Květnové koncerty se zdály ohroženy, protože Jiří Valenta ulehl s velice vážným onemocněním v nemocnici. Jeho stav se naštěstí během několika dnů stabilizoval a mohl být propuštěn do domácího ošetřování. Na pět koncertů (v Praze na Střeleckém ostrově, tři koncerty na Moravě a jeden v Plzni) ho ovšem na pódiu musel zaskočit Martin Kumžák , což byla událost od úplných začátků skupiny nevídaná. K největší raritě ovšem došlo na vystoupení v Třinci, kde hrál Olympic pouze ve třech - bez kláves!!! O prázdninách kapela vyjíždí poprvé ve své historii vystupovat do USA - společně s dalšími domácími kapelami zahraje na 1. Československém Rockfestu u Chicaga. Dagmara Durecová společně s Josefem Márou z Video El Canada LTD připravují samostatné turné Olympiku po USA a Kanadě, které se uskuteční v roce 2001. Ve dnech 18. - 22.9. vzniká ve studiu Propast ohlášené album ... to nejlepší z Olympicu 1 s novými verzemi klasických hitů - vychází koncem listopadu. V anketě Český slavík končí Olympic na stříbrné pozici. Zároveň se zde představuje se symfonickým orchestrem, se kterým v následujícím roce chystá natočit nové album, jehož realizace je nakonec odložena. 31.12. Olympic vystupuje v Los Angeles.
        2001

        Devětatřicátá sezóna Olympiku. Bezesporu největší akcí roku je turné po Spojených státech amerických a Kanadě. Krajanům tam Olympic hrál od 20.dubna do 10.května. Během tří týdnů bylo naplánováno deset vystoupení, ale pro mimořádný úspěch jich skupina odehrála ještě víc. Začátkem října vydává Best I.A. ... to nejlepší z Olympicu 2, přinášející další klasické skladby v nových verzích. Tentokrát ovšem nejde pouze o staré, osvědčené hity, neboť kromě třinácti olympických hitovek je zde také pět bonusů. Prvním je skladba Můza, co mě volá ze sólové desky Petra Jandy, ovšem nahraná s Olympikem a čtyřmi dudačkami. Z Jandova sólového alba původně pochází i píseň Jsem tak línej, zde opět v podání Olympiku. Skladbu Nějak se vytrácíš má lásko znají fanoušci především z koncertů, ale vyšla též na albu Kulhaví poutníci (Best I.A. - 1997), kde v ní Jandu doprovází studiová skupina (na této desce šéf Olympiku zpívá ještě další dvě písně, z toho jednu společně s dcerou Martou). Tentokrát ji nahrál Olympic. Dalším bonusem je tříminutová Směs písní Olympicu a nakonec přijde malý fórek v podobě slovenské lidovky Čobogaj něbogaj. Na konci roku se vzhledem k přípravám akcí na oslavu čtyřiceti roků skupiny v následujícím roce výjimečně nekoná tradiční vánoční Lucerna. V Praze se má uskutečnit pouze listopadový koncert v klubu Futurum, jenže těsně předtím má vážnou dopravní nehodu Milan Peroutka, natrhne si při ní vazy na rukou a musí zůstat v klidu. Skupina je nucena toto i několik dalších vystoupení zrušit, respektive přesunout. 8.prosince se předávájí Čeští slavíci - a Olympic si opětovně odnáší stříbrného. I po téměř čtyřiceti letech existence je druhou nejoblíbenější skupinou v zemi... Dagmara Durecová s Vladimírem Hatalou z Lynehamu připravují turné Olympiku po Austrálii, které se má uskutečnit v listopadu 2002.

        2002

        Tento rok Olympic nekoncertuje. V lednu se sice ještě uskutečňuje několik vystoupení, přesutých z důvodu autonehody Milana Peroutky na sklonku minulého roku, ale od února se již kapela na pódiích neobjevuje. Důvodem jsou přípravy na oslavy 40. výročí existence skupiny. Ty začínají v podstatě 3. března, kdy má v divadle Ta Fantastika premiéru muzikál Jak se lítá vzhůru. Scénář čerpal ze vzpomínek bývalých i současných členů Olympiku a je o co stát. Při premiéře je pokřtěna i nová kniha autorů Petra Korála a Oldřicha Zámostného Vzpomínky plíživé aneb jasná zpráva o Olympiku. Nabízí jednak stručný přehled historie skupiny, ale hlavně rozhovory téměř se všemi současnými i bývalými členy. Kniha je vytištěna na kvalitním papíru a najdeme v ním velké množství fotografií - většinou dosud jinde nepublikovaných - a také smlouvy na různá vystoupení a zájezdy. Jediný klasický koncert se má uskutečnit 13. července ve Stříbrné Skalici, kde už se toto každoroční vystoupení v místním letním kine stává tradicí. Tentokrát je zájem obrovský, což je způsobeno právě absencí klasických koncertů Olympiku v tomto roce. Bohužel zasáhlo počasí - v sobotu 13.7. se odpoledne přehnal přes Stříbrnou Skalici prudký přívalový déšť a celé kino bylo vyplaveno. Pod vodou byla i část aparatury a koncert musel tedy být přesunut o týden později na 20. července. To již počasí přálo a atmosféra vystoupení byla fantastická. Ještě o prázdninách se Olympic chystá opět do USA a navíc dobýt další kontinent. Nejočekávanější akcí však pro fanoušky zůstává podzimní turné Ferona Tour, kdy ve třech největších halách v republice oslaví skupina 40 let své existence...
        V srpnu však Prahu postihla povodeň, a neutekla jim ani  firma BEST I.A., a.s., která sídlila v Přístavní ulici nedaleko Libeňského mostu. Dva metry vody v suterénu (sídlo společnosti) dokázaly zničit kompletně všechno – od nábytku, přes počítačové vybavení, staré archívní fotografie až po hudební nahrávky na zvukových nosičích. Naštěstí byly prozíravě zachráněny lístky do pražské T-Mobile Areny, kde se měl 26.10. konat koncert, a tak se mohly prodávat dále. Nakonec byl nepořádek úspěšně zlikvidován, prostory však již nebyly k používání, a tak se firma přestěhovala o 3 bloky dále, a to do areálu českých dřevařských závodů do ulice Poupětova 3.
        Koncertní turné ke 40-ti letům existence kapely se konalo ve 3 největších městech republiky a to v Ostravě (ČEZ Arena - 12.10.2004), Brně (Hala Rondo - 18.10.2004) a v Praze (T-Mobile Arena 26.10.2004).  Všechny tři koncerty byly vyprodané a tak turné shlédlo něco kolem 35.000 fanoušků. Navíc se současným Olympikem vystupoval i Olympic starý (P. Chrastina, J.A. Pacák, L. Klein) a v Praze vystoupili navíc ještě další hosté (P. Šváb, P. Bobek, P. Janů a L. Bílá). Po skončení vystoupení se konal závěrečný raut v hotelu Ambassador na Václavském náměstí.
        Z pražského koncertu byl ve spolupráci s Českou televizí natočen záznam, který byl vydán na DVD a distribuován na vánoční trh jako DVD Olympic slaví 40 let. Na DVD naleznete celý záznam koncertů včetně vystoupení hostů, 31 písní a celková minutáž koncertu je 161 minut. Zároveň se jednal o první Olympický počin na DVD, který ukázal cestu do budoucnosti. V anketě Český Slavík se Olympic umístil na stříbrné příčce.

        2003-12

        2003

        V březnu 2003 Olympic obdržel zlatou desku za DVD Olympic slaví 40 let. Slavnostní předání se konalo v hotelu Olympik. Dále také pokračuje turné Olympic Ferona Tour po dalších českých halách a stadionech (jmenujme například Olomouc, Zlín, Ústí nad Labem, Jindřichův Hradec, Hradec Králové,  Kadaň, Loket atd.). V listopadu vychází druhé DVD Olympiku, tentokráte však I. díl z trilogie zabývající se minulostí kapely, a to konkrétně prvními 10-ti lety. Na DVD, jež nese název DVD Olympic I. díl 1963/1973, najdete klipy z tohoto období (celkem 23), doplněné vzpomínáním Petra Jandy a jednotlivých bývalých členů Pavla Chrastiny, Ladislava Kleina, Jana Antonína Pacáka, Jana Hausera a Jiřího Korna + dva bonusy – Horečka a Olympic v Paříži. Zároveň je vydáno a pokřtěno nové album skupiny – Dám si tě klonovat, které vychází jak na CD, tak na MC. Tato deska jako první a poslední v historii Olympiku měla ochranu proti kopírování - odezva nebyla moc příznivá a od té doby se od takové ochrany upustilo. Vydání této desky a veškerá reklama okolo byla provázena klonovaným Olympikem, který nechala firma BEST I.A., a.s. speciálně pro tuto příležitost vyrobit. Více naleznetete ve fotogalerii ze křtu.
        27. července Olympic hraje na Letenské pláni jako předkapela Rolling Stones a setkali se i se samotnými Stouny.
        V soutěži Český Slavík bylo pro tento rok pořadí takovéto: 1.místo – Kabát (10.057 hlasů), 2. místo Lucie (6.376 hlasů) a 3. místo Olympic (6.133 hlasů).

        2004

        Tento rok je znovu naplánováno turné jak po Slovensku (FUJIFILM DIGITAL Olympic Tour 2004) , tak po České republice, tentokráte pro změnu pod názvem Ferona Tour Olympic 2004. V dubnu 2004 vychází také další CD – Stejskání, což je výběr rockových balad a šansonů. Zároveň také vychází projekt Petra Jandy, Luboše Andršta a Lubomíra Brabce - 3 Guitars. Olympic také zahrál ve zcela nové Sazka Aréně, která byla postavena kvůli hokejovému šampionátu pořádaném v naší republice tento rok (šampionát bohužel pro české hokejisty nedopadl právě nejlépe). Od března dostaly také nový háv internetové stránky a to jak oficiální olympické stránky, tak agentury, která je zastupuje, což jistě všechny velmi potěšilo. V září vychází dlouho očekávaný druhý díl historického DVD Olympic II. díl 1973/1983. 18. prosince 2004 Olympic hraje opět v Lucerně na Vánočním koncertě, který je vyprodán. V Českém slavíku se tentokráte Olympic na medailové příčky nedostal a tento rok začíná také vycházet Zlatá edice, ve které naleznete všechna řadová alba s novým vyčištěným zvukem a také s několika bonusy. Jako první vychází Želva, další alba následují vždy po půl roce.

        2005

        Začátkem roku 2005 (konkrétně v únoru) Olympic odlétá do Austrálie na své první australské turné, které se uskutečnilo v Melbourne, Adelaide, Brisbane a Sydney, Olympic se také podíval na Nový Zéland. Fotografie z výletu najdete ve fotogalerii. V únoru vychází druhá díl Zlaté edice - Pták Rosomák. Olympic jezdi turné s pracovním názvem Olympic Tour 2005 - turné k nové desce je naplánováno na rok příští. 11. června 2005 se frontman skupiny Petr Janda potřetí žení s Alicí Fojtíkovou, svatba se konala v Kutné Hoře (a opět něco málo v fotogalerii). 22. srpna vychází 3. díl zlaté edice - Jedeme jedeme.
        Na festivale Masters Of Rock vystupuje skupina Die Happy s Jandovou dcerou Martou a Petr jako host zazpíval s Martou duet Dotyky slávy. V srpnu také na webových stránkách BEST I.A.,a.s. začíná anketa  o Nejlepší album Olympiku. Anketa probíhala v měsíčních intervalech a nejlepším albem Olympiku byla fanoušky v prosinci zvolena deska Prázdniny na Zemi. Na druhé a třetí příčce se shodně umístily alba Ulice a Dávno.
        V září se Olympic již počtvrté stává adoptivním rodičem želvy obrovské v pražské ZOO. 14.září se na oficiálních stránkách objevují 3 písně z nového alba s pracovním názvem Sopka a to přímo ve formátu MP3 k poslechu.  Skladby nejsou smichané, chybí tam sbory apod., je to jen takový roughmix. Ale mezi fanoušky vzbudil veliký rozruch, neboť se částečně mohli podílet na nové desce.
        13. října Olympic odlétá do USA na své další turné - 2 koncerty v Atlantě, dále Chicago, San Diego, Anaheim, Denver a Anaheim. V Českém slavíku Olympic opět nedosáhl na medailové pozice.

        2006

        V lednu pokračuje na webu anketa, tentokráte však o nejlepší píseň, která trvala 4 měsíce. Nejoblíbenější písní se stala skladba Nějak se vytrácíš má lásko, na druhém místě se umístila Bon Soir Mademoiselle Paris a na 3-4 místě písně Osmý den a Otázky. Paradoxní je, že nejoblíbenější skladbou se tak stala píseň, kterou Olympic nevytvořil, ale pouze ji převzal. Skladbu složil pro Petra Jandu na album Kulhaví poutníci Petr Přibyl a jemu se tak líbila, že ji pravděpodobně zařadil na svůj repertoár.
        V lednu také vychází 4. díl Zlaté edice - Olympic 4.  Na jaro bylo plánováno turné Olympic Trilogy Tour, které mělo přinést fanouškům to nejlepší z alb Prázdiny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Bohužel z nedostatku prostředků bylo přesunuto na podzim a mezitím Olympic jezdil s Dám si tě klonovat. Zároveň bylo také odloženo vydání III. dílu  historického DVD, neboť mělo být součástí vstupenky na turné, jak se později ukázalo při  koncertě v Sazka Areně. V dubnu Petr Janda natáčí film Ro(c)k podvraťáků, kde hraje rockového dědka. Film měl premiéru 2. listopadu 2006.
        V červnu vychází 5. díl Zlaté edice - Marathón. 17.července začíná předprodej vstupenek do Sazka Areny na koncert Trilogy Tour 2006, jejíž součástí bylo i DVD Olympic III. díl Prázdniny na Zemi, Ulice. Na programu byly největší hity z Prázdin na Zemi, Ulice a Laboratoře, na závěr doplněné o největší pecky z celé éry Olympiku. Turné začíná na Slovensku v říjnu. Začíná se v Košicích, dále Žilina a nakonec Bratislava. Následuje 18. listopadu Praha - Sazka Aréna a v prosinci města Olomouc, Brno, Zlín a Opava. Průvodním motivem tour se stala zeměkoule v baňce, to celé zakomponované do ulice Legerova. Každý z těcho tří motivů zastupoval jednu část trilogie - zeměkoule Prázdniny za Zemi, baňka Laboratoř a ulice Ulici. Vše z dílny grafika známého pod přezdívkou Initi.
        Těsně před začátkem turné vychází také album Trilogy v limitované edici na 3 CD v luxusní papírové krabičce. Najdete na něm nové nahrávky původních alb Prázdiny na Zemi, Ulice a Laboratoř, nahrané aktuální sestavou v podání Petr Janda, Milan Broum, Milan Peroutka a Jiří Valenta. Zároveň také Olympické webové stránky dostávají náležitou grafickou úroveň ladící s probíhajícím turné.
        23. října vyráží Olympic na Slovensko na první štaci turné Trilogy včetně produkce - do  Košic. Následují další den Žilina a Bratislava. Pro turné byla připravena speciální projekce na obřím panoramatickém plátně velikosti 15x4 metry, dále projekce na šálách které se uprostřed koncertu svinuly ze supportu a speciální průhledná síť, na níž se promítalo během Laboratoře. O animace, které tematicky souvisely s jednotlivými částmi koncertu se staraly VJs a tak Olympic byl první českou kapelou, která použila projekci a VJing v takto velkém provedení a při koncertní šňůře, neboť se jednalo o snahu přiblížit jej i mladší generaci posluchačů.
        Bohužel první koncert v Košicích se nevydařil, neboť na posledních chvíli zradila technika a projekce tak na první koncert nefungovala. I tak Olympic odehrál celý program - jen diváci byli ochuzeni o doprovodný program. Druhý den v Žilině již bylo vše v pořádku a každý další koncert se stával lepším a lepším. Návštěvy byly relativně vysoké, i když by zajisté mohly být vyšší - Košice 3000, Žilina 2800 a Bratislava 4000 diváků, celkem tedy skoro 10.000 lidí. Na slovensku již bylo v prodeji nové 3CD Trilogy a jako bonus ke vstupence za 149,- Sk DVD Olympic III.díl - Prázdiny na Zemi, Ulice.
        1. listopadu BEST I.A.,a.s. spouští nový internetový obchod a s ním i prodej hudby v MP3 - Olympiku se tak dostává dalšího prvenství na české hudební scéně - stává se první českou kapelou, která si prodává přes internet vlastní muziku v digitálním formátu, aniž by tak musela využívat prostředníka či nějaký server zaměřující se na prodej muziky. Server bestia.cz se tak stal po bombaj.cz druhým webem, ze kterého se dala legálně stáhnout hudba v digitálním formátu. To, že i-legalne.cz o sobě tvrdí, že tu bylo jako první je bohapustá lež.
        18. listopadu 2007 následuje další koncert ze série Trilogy - tentokráte již samotná Sazka Arena. V Sazce jako jediné byla použita nafukovací vzducholoď, pomocí níž se kapela dopravila na podium. 9000 diváků a ze Sazky se natáčí DVD - již druhé koncertní. Vydává ho firma KPS ve spolupráci s BEST I.A.,a.s.. Na koncertě je zároveň k dostání zpěvník OLYMPIC 112 Písní, který je rozšířeným vydáním předchozího zpěvníku 99 Písní Olympiku. Rozdíl je v počtu skladeb, nový zpěvník má kroužkovou vazbu a obsahuje CD s ukázkami všech skladeb. Každý návštěvník Sazka Areny dostává u vstupu po předložení platné vstupenky DVD Olympic III. díl - Prázdiny na Zemi, Ulice.
        Pak již následují koncerty v Olomouci (7.12.07), Brně (8.12.07 - mimochodem nejvydařenější koncert z celé tour), Zlínu (14.12.07) a Opavě (15.12.07). Opavou tak turné skončilo a vidělo ho cca 35.000 diváků, čímž se zařadilo mezi ty méňě úspěšné. Výprava a scéna byla povedená, bohužel Trilogie není soustem pro každého. Na základě těchto výsledků se firma BEST I.A.,a.s. rozhodla, že turné v roce 2007 již pokračovat nebude.
        V polovině prosince se na pultech terminálů Sazky objevuje DVD Trilogy Tour 2006, které od února 2007 je možno sehnat i přímo v BEST I.A.,a.s.. V Českém slavíku Olympic opět nedosáhl ani na medailové pozice, skončil šestý.

        2007

        V polovině ledna se na pultech objevuje 6. díl Zlaté edice - Prázdniny na Zemi. V únoru Olympic odlétá do Austrálie na své další turné a to po městech Adelaide, Brisbane (2x) a Sydney.  23. března o půlnoci umírá Jan Antonín Pacák, jehož poslední vystoupení za bicími s Olympikem jste mohli vidět při koncertech na oslavu 40 let od vzniku kapely. Ve stejném měsící zakládá za podpory agentury jedna z fanynek stánku na MySpace.
        Od tohoto roku dochází k pravidelným setkáním fanoušků, kteří se scházejí v pražském kině Mat - na programu jsou různé archivní nahrávky, setkání s kapelou, projekce a další věci. Termíny jsou velikonoční pondělí a pak také jeden den mezi vánočními svátky. V tomto roce také Olympic připravuje svoje 17. řadové album, které je naplánováno na podzim 2007 s názvem Sopka. Během roku byly uvolněny 3 skladby (ve formě roughmixu) a fanoušci tak měli šanci se i k novým skladbám vyjádřit. 6. července měl Olympic vystoupit na Jiřínském létě, bohužel však Milan Broum onemocněl a Olympic tak nevystoupil.
        V srpnu dochází také ke změně oficiálních stránek kapely, která přináší nejen novou grafiku, ale i nové funkce, jako bazar, RSS čtečku, vylepšenou diskusi atd.  Zároveň vychází další pokračování Zlaté edice - Ulice a hudbu v digitálním formátu můžete od tohoto měsíce najít také na dalších stahovacích serverech - i-legalne.cz a allmusic.cz (který ale posléze zanikl). Spolupráce pokračovala až do roku 2009, kdy byly skladby z vydavatelství BEST I.A., a.s. z těchto MP3 obchodů staženy.
        Při vytváření obalu k nové desce byli vyzváni i fanoušci, kteří se mohli podílet na tom, jak by si obal představovali oni - jak to dopadlo a jaké návrhy fans navrhli, se můžete podívat zde.
        Týden před vydáním byl na internet uvolněn singl ke stažení, který nesl název To není snadný a který si za dobu, co byl bezplatně umístěn ke stažení, stáhlo více jak 11.000 lidí - 3 dny před vydáním nové desky na CD je album k dispozici v obchodě v MP3 - 20. září již je na plackách a tento den je i pokřtěno v Pizzerii Venezia. Kmotry se stala kapela Die Happy a zpěvák Sasha - na křtu se zároveň promítal nový klip k singlu To není snadný.
        I tento rok Olympic koncertuje jak o život - 8. října odlétá do USA na turné, kde postupně navštíví tato města - Boston, New Jersey, Atlanta, Miami, Denver, Chicago, Los Angeles a San Francisco. Ale to není vše - v listopadu si Olympic odskakuje již potřetí letos (Slovensko nepočítaje) do zahraničí, tentokráte hraje 11. listopadu ve Stockholmu ve Švédsku.  Den po příletu ze Švédska již začíná vánoční turné po ČR, které se však nejelo k novému albu Sopka, ale ukázky z něj ste na koncertě slyšet mohli.
        1. prosince Olympic hraje opět v Lucerně, tentokráte už se nestojí, ale sedí. V Českém slavíku Olympic končí na pátém místě.

        2008

        Začátkem roku vychází další díl Zlaté edice - Laboratoř a zároveň je k dispozici zvukový záznam ve formátu MP3 z koncertu ve vysočanské Sazka Areně. V březnu měl Olympic vystoupit na dvojkoncertě v Krnově, první koncert se však neuskutečnil, protože Krnov zasáhla větrná smršť a vypadl proud v celé oblasti (koncert byl nakonec přesunut na konec dubna). V tomto roce se také Petr Janda vrací pravidelně na obrazovku a to jako porotce v reality show X Factor. Kromě normálního hraní jede Olympic v červnu turné po slovenských městech (celkem 9 koncertů).
        Petr Janda připravuje své druhé sólové album, na kterém se producentsky podílí František Fiala. Začátkem srpna vychází devátý díl Zlaté edice - Kanagom. Koncem srpna je nové sólové album Petra Jandy hotové a jmenuje se Jedno jó, jednou né.. Pilotní signl Bída byl uvolněn  ke stažení před vydáním do prodeje, aby si fandové mohli novou desku ochutnat. Marta Jandová si na tomto albu střihla s Petrem duet Dotyky slávy a zároveň se k této písni natočil i videoklip. Koncem září se Olympic zavírá do studia a natáčí další album - nejedná se ale o další řadovku.  CD je určené na vánoční trh a jmenuje se Rockové Vánoce - najdete na něm 16 koled v rockových úpravách, se kterými pomohli i 4 hosté - Bára Basiková, Bohouš Josef, Marta Jandová a Jiří Zonyga. 17. prosince Olympic tradičně hraje vánoční koncert v Lucerně, kde zároveň křtí výše zmiňované CD.  O den později vychází jako příloha deníku AHA DVD Olympic Trilogy Tour 2006. V Českém slavíku končí Olympic šestý.

        2009

        V lednu se objevuje na pultech desáté pokračování Zlaté edice - Bigbít. Tento rok se chystá ojedinělý projekt pro Prahu - a to klubové vystoupení ve Futuru. Zde Olympic na přání fanoušků zahraje i ty méňě známé skladby, které na koncertech neuslyšíte. Hraje se jednou měsíčně, začíná se v březnu a končí před prázdninami v červnu. 19. února se Olympiku dostává vlastního internetového rádia, které hraje vesměs olympické skladby (dále jingly, upoutávky na koncerty atd). Naladíte ho na adrese www.radioolympic.eu, popřípadě www.radioolympic.sk. Ze začátku vysílá v nízké kvalitě 64 kbps, od dubna i v již dostatečné 128 kbps.
        Ani letos se Olympiku nevyhnulo rušení plánovaných koncertů, zrušeny byly dubnové koncerty v Náchodě, Dobroměřicích, Šumperku a Varnsdorfu kvůli pořadateli, který hrál levou. V květnu se Olympic objevuje i v reklamě - píseň Slunce nově natočená speciálně pro pivovar Zlatopramen zní jak z rádií, tak z televize. V červnu Olympic spouští další generaci svého internetového obchodu a jako bonus dává Petr Janda k dispozici model své vlastní zlaté náušnice ve tvaru osminové noty. V srpnu se Petru Jandovi rodí další dcera, která dostala jméno Anežka. V druhé polovině srpna vychází předposlední vydání Zlaté edice - Když ti svítí zelená.
        Letos si Olympic v zahraničí zahrál pouze jednou (nepočítaje Slovensko), a to 18. září v Polsku. V září také vychází kniha a 2 CD skupiny Sputnici, která je oslavou k 50. výročí veřejného vystupování Sputniků. Touto kapelou prošli mimo jiné Petr Janda, Jan Antonín Pacák či textař Pavel Vrba.
        V listopadu a prosince se plánuje turné Rockové Vánoce, na němž můžete slyšet i některé rockové koledy z alba Rockové Vánoce (a to včetně hostů). Na programu je Ostrava, Zlín, Olomouc a nakonec Lucerna. V Českém slavíku Olympic opět vyměnil pozici, skončil pátý.

        2010
        Poslední díl Zlaté edice - Ó, jé vychází v únoru a ukončuje tak reediční plán Supraphonu.V tomto měsíci také slaví první narozeniny Rádio Olympic. V květnu Olympic dává k dispozici nově nahranou skladbu S tebou, kterou ale fanoušci převážně zkritizovali a udělala se tak ještě jedna verze. V červenci je Petr Janda hospitalizován v nemocnici a dvě vystoupení se v daných termínech neodehráli - jedno bylo přeloženo a druhé zrušeno. Zároveň deník AHA přináší článek, ve kterém šíři lži o tom, že je Petr Janda pověsí hraní na hřebík. Není to pravda a agentura i Petr zprávu dementují.
        Celý červenec sužují čechy hrozná vedra, bohužel zrovna když má Olympic hrát na tradičním letním koncertě ve Stříbrné Skalici, tak se spustí liják, který ve finále vyhodí elektřinu v celé oblasti a koncert se tak neuskuteční. Náhradní termín je stanoven na 20. srpna. V tomto termínu se již počasí umoudřilo a Olympic ve Stříbrné Skalici vystoupil.
        V říjnu má premiéru muzikál "Ať žije rokenrol!", ke kterému napsal hudbu Petr Janda. Na konci října Olympic zároveň spouští nové webové stránky včetně nového layoutu, kde se více soustřeďuje na video, sociální sítě, detailní popisy jednotlivých koncertů včetně předprodejů atd.. V listopadu vychází zakončení Zlaté edice albem Olympic komplet (14 CD), které obsahuje všechny předchozí Zlaté edice bez bonusů plus album Olympic v Lucerně a Rarity a Olympic končí ve Slavíku šestý. Muzikál "Ať žije rokenrol!" odehrává v prosinci poslední serii představení.
          2011

          Olympic koncertuje jako obvykle a mimo jiné je na rok 2011 je naplánovaná poměrně nevídaná věc - Olympic zahajuje projekt retro neboli klubová procházka historií, který spočívá v tom, že skupina na 10ti vystoupeních zahraje všechna svoje alba, pozve si bývalé členy jako hosty, koncert se natočí jak audio, tak video a na následujícím vystoupení bude k zakoupení na CD. Původním plánem bylo umístit záznam na USB flashdisk, ale nakonec zůstalo u CD. Z důvodu malonákladu však ovšem nikoliv lisované, ale vyráběné na BEST I.A., a.s. včetně originálního bookletu a potisku CD. Místem, kde se Retro odehrávalo, se stala Malostranská beseda. Každý koncert tak byl unikát a hrálo se vždy poslední úterý v měsíci. Jako první přišla na řadu album Želva a zároveň tak zněl i název vystoupení - Olympic retro 1 - Želva. Na každý koncert byl připraven a vylepen zcela nový plakát, který měl vždy souvislost s daným albem. V té době již Olympic spolupracoval s renomovanou grafičkou Michaelou Houdkovou, která stála jak za plakáty, tak za grafikou vydaných CD. O fotografie na obaly a dokumentaci koncertu se staral Michal Matyáš.
          Den před prvním retrem se na oficiálních stránkách skupiny Olympic objevuje sestříhaný záznam z klubového vystoupení ve Futuru, které se odehrálo v roce 2009. A 29. března to vypuklo - jednoznačně vyprodaný koncert přilákal spoustu skalních fanoušků, kteří se vraceli ve stejném složení i na další vystoupení. Na koncert byla vydána limitovaná trička s motivem Želvy od J.A.Pacáka a jak se slíbilo, tak se celý koncert natočil a posléze se z něj vydalo CD retro 1 - Želva, které zároveň vychází v digitální podobě - a to jak ve formátu MP3, tak i nově v bezztrátovém formátu FLAC, určenému pro lepší poslech. Olympiku se tak dostává opět dalšímu prvenství na poli prodeje digitální hudby - do této doby byl tento formát známý jenom hudebním nadšencům, od tohoto mezníku se nabízí i pro širší veřejnost, což posléze odkoukali i někteří další prodejci digitální hudby.
          V dubnu Olympic oprášil 15 let starý program Olympic Unplugged a vystoupil ve Zlíně společně s filharmonií Bohuslava Martinů - pro velký úspěch bylo přidáno ještě jedno vystoupení. Začátkem dubna je také uvolněn nový videoklip k písni S tebou z alba Sopka. Druhé retro nese název druhé desky Olympiku -  Pták Rosomák a jak bylo avizováno, je na něm prodáván záznam z předchozího koncertu. Koncert je nesen v duchu hippies a opět vychází jak na CD retro 2 - Pták Rosomák, tak v digitální podobě.
          V polovině května vychází po dlouhých 17 letech album Olympiku na vinylu. Jedná se o desku Back To Love, která na své vydání čekala 42 let. 31. května se v Malostranské besedě koná retro číslo 3, které je věnované desce Jedeme, jedeme. Poté následuje prázdninová pauza a Olympic se do Malostranské besedy vrátí až v září. CD retro 3 - Jedeme, jedeme však vychází již v červnu (stejně jako jeho digitální podoba). V polovině července Olympic tradičně vystupuje ve Stříbrné Skalici, tentokráte už ale naposledy v letním kině. V září umírá ve věku 73. let textař Pavel Vrba, autor hitů jako je Osmý den, Jasná zpráva, Jako zamlada atd..
          27. září se Olympic vrací do Malostranské besedy se čtvrtým dílem klubové procházky historií, týkající se alba Olympic 4 - zde po dlouhých letech s Olympikem vystoupil jako host Jiří Korn. Začátkem září vychází autobiografie Petra Jandy s názvem Dávno, kde kapelník Olympiku odhaluje své soukromí, vzpomíná na dětství, rodiče a hezké i tragické chvíle jeho života. 25. října v Malostranské besedě probíhá retro 5, věnováno desce Marathón a na koncertě je k dostání záznam předchozího vystoupení, CD retro 4 - LP 4. Listopadový koncert v Českém Meziříčí je zrušen, neboť pořadatel hrál levou. Na konci listopadu se koná retro 6 s názvem Trilogy, věnovaném tentokráte albům Prázdniny na Zemi, Ulici a Laboratoři. Na koncertě je opět k dostání záznam z minulého vystoupení, CD retro 5 - Marathón. Tady se se série přerušuje a retro s pořadovým číslem 7 se uskuteční až na konci ledna 2012. Olympic končí ve Slavíkovi opět na 6. místě.

          2012

          V roce 2012 jsou dva zásadní momenty - tím prvním je dokončení klubové procházky historií včetně dvou přidaných koncetů "Best of retro" a hlavně oslavy 50ti let. Olympic vznikl na podzim roku 1963 a tak na podzim roku 2012 bylo naplánováno turné po velkých halách, kde bude Olympic vystupovat v doprovodu symfonického orchestru.
          31. ledna 2012 se Olympic opět vrací do Malostranské besedy, tentokráte s deskami Kanagom a Bigbít. Zároveň je k dostání záznam CD retro 6 - Trilogy. Na konci února pokračuje retro pořadovým číslem 8, a to deskami Když ti svítí zelená a Ó, jé. Záznam CD retro 7 - Kanagom, Bigbít je uveden ve dvou verzích, první verze byla posléze ještě přemíchána. 31. března jsou v Malostranské besedě uvedena alba Dávno a Brejle, a zároveň záznam CD retro 8 - Když ti svítí zelená, Ó,jé. Posledním koncertem v Malostranské besedě mělo být retro s pořadovým číslem 10, které 24. dubna představilo alba Dám si tě Klonovat, Karavanu a Sopku. Nakonec se však rozhodlo ještě o uspořádání koncertu BEST OF RETRO. Záznam CD retro 9 - Dávno, Brejle opět vychází jak na cd, tak v digitální podobě. To nejlepší z retra bylo stanoveno na 29. května, nicméně pro velký zájem byl nakonec přidán ještě jeden koncert o den dříve. Bohužel většina stálých návštěvníků klubové procházky měla lístky na ten první (pozdější) koncert, takze na tom dřívějším se sešli lidé, kteří jsou zvyklí spíše na "klasický" Olympic a tudíž byli ze současného playlistu trochu rozhozeni, naneštěstí na základě jejich připomínek Django playlist na druhý den předělal tak, aby tam bylo více známých hitů, což naopak zase neocenili ti, kteří přišli na BEST OF RETRO. Poslední dvě retra již nebyla natáčena, ale i tak tam byl k dispozici poslední záznam CD retro 10 - Dám si tě klonovat, Karavana a Sopka.
          V květnu byla zároveň naplánována podzimní část turné Modrá pyramida tour Olympic 50 s podtitulem ... my už jiný nebudem. Generálním partnerem tour se stala Modrá pyramida, hlavními partnery Holba Hanušovice a Bohemia chips, mediálními pak Česká televize, Deník a Rádio Blaník. Olympic se zároveň stal podporovatelem Dobrého anděla. A destinace? 8.11. Brno, 10.11. Ostrava, 12.11. Olomouc, 15.11. Pardubice, 20.11. Liberec, 27.11. České Budějovice a 1. prosince Praha, O2 Aréna. Stříbrná Skalice se tento rok z důvodu velkého tour k padesátinám nekoná.
          Začátkem června vychází k 50ti letému výročí u Supraphonu komplet 5ti CD nazvaný Olympic 50 - Hity, singly, rarity. Petr Janda společně s Oldřichem Zámostným vybrali cenné bonusy a raritní nahrávky, které doplňují historii kapely o dosud neslyšené kousky a zároveň Olympic pro tento komplet natočil zbrusu novou píseň My už jiný nebudem, ke které se v srpnu natočil i videoklip - režie se ujal Marek Dobeš ze studia Alfedus. Zároveň to byl také první Olympický klip, který byl natočen i ve 3D.
          V říjnu dochází ke zrušení vystoupení v Nitře na Slovensku, protože pořadatel nedodržel smluvní podmínky a začátkem listopadu se otvírá v Popmuseu na Břevnově v Praze výstava s názvem 50 let Olympic! V ten samý termín vychází v Knižním Klubu dlouho očekávána kniha Petra Jandy Olympic 50, která na cca 240. stranách dává dohromady půl století existování naší nejslavnější skupiny.
          Blíží se začátek tour po halách se symfonickým orchestrem, Olympic i orchestr pilně trénují a z lisovny vyjíždí zbrusu nové DVD Olympic - Procházka historií, což není nic jiného než sestři z Malostranských besed včetně videa - DVD se stává součástí vstupenky na jednotlivé koncerty a každý návštěvník si tak z koncertu odnáší i DVD.
          A 8. listopadu to vypuklo - více jak 4000 lidí se přišlo podívat na vystoupení Olympiku se symfonickým orchestrem. Následovala Ostrava a Olomouc. Pár reportů si můžete přečíst zde. V druhé půlce tour zajíždí Olympic do  Pardubic a Liberce, následuje menší přestávka, pak koncert v Českých Budějovicích a nakonec jako třešnička na dortu koncert v O2, který zároveň natáčí Česká televize. Tento koncert byl sestříhán (bohužel jen do 52. minut) a vydán Českou televizí na DVD Olympic 50 jako 4 DVD, společně ješte se záznamy 20 let Olympic, Čtvrtstoletí Olympiku, Jak se lítá vzhůru a Olympic slaví 40 let (zkrácená verze).
          V Českém slavíku Olympic končí šestý, stejně jako loni a předloni.

          2013-22

          2013

          I v roce 2013 pokračuje Modrá pyramida tour Olympic 50 po menších městech, již ale bez symfonického orchestu - ten je naplánovám pouze do Karlových Varů a Opočna. V únoru Olympic odlétá opět do Austrálie na již tradiční výlet spojený s koncertováním a Olympic zahraje v Sydney, Melbourne, Perthu a Brisbane. 22. března vychází u Supraphonu album Želva v reedici na vinylu a Olympiku tak v krátké době vychází již druhá gramofonová deska. Zhruba o měsíc později vychází u španělského labelu Munster records album Olympic - Everybody na CD a 2LP. 26. března pokračuje tour k padesátinám a začíná se v České Třebové. Na 7. a 8. května Olympic naplánoval návrat do Malostranské besedy, kde chtěl zahrát pro skalní fanoušky. 3. května odjíždí kapela do Karlových Varů, kde vystupuje na jednom ze dvou koncertů se symfonickým orchestrem. Při sobotním návratu však dochází k tragédii a doma při pádu ze schodů umírá bubeník Milan Peroutka. Karlovarská aréna tak byla posledním dějištěm, které zažilo Milana Peroutku v akci. Všichni truchlí a poslední rozloučení s Ferdou se koná 9. května ve Strašnickém krematoriu. Kapela ruší vystoupení v Malostranské besedě jedno vystoupení přesouvá na pozdější termín. Kapela i z úcty k Ferdovi nechce končit a hledá tak řešení, jak dále. Po debatě se dojde k tomu, že Olympic zůstává v současném složení a přijme se host jako bubeník. Tím se stává Martin Vajgl, který po několika zkouškách nastupuje do rozjetého vlaku v Bratislavě.
          Tento rok se také Olympic vrací do Stříbrné Skalice, ale z bezpečnostních důvodů se vystoupení neodehrává v letním kině, ale přímo na náměstí. Ohlas byl kladnější, než když se vystupovalo v kině a koncert se vydařil o to více. 12. srpna se Olympic schází ve studiu na Propasti u Petra Jandy, aby tam začal zkoušet na novou desku.
          16. září Olympik vystupuje v Opočně s Českým národním symfonickým orchestrem a jedná se poslední koncert k 50. letům se symfoňákem. V listopadu vychází 18. řadové album, které nese název Souhvězdí šílenců a jež bude součástí trilogie - každý rok jedno album. Na další rok  je pak ohlášeno Souhvězdí drsňáků a za dva roky jako 20. řadové album vyjde Souhvězdí romantiků. V listopadu také vychází ještě pokračování záznamu z koncertu z Malostranské besedy s názvem DVD Olympic - Procházka historii II a jako třešnička na dortu je na Vánočním koncertě v Lucerně k dispozici album Souhvězdí šílenců na vinylu. Vánoční koncert v Lucerně je po dlouhých letech koncipován jako koncert ke stání a návštěva bezmála 2500 fanoušků vytvoří fantastickou atmosféru.  V Českém slavíku Olympic končí pátý, o jednu příčku si oproti loňskému roku polepšil.

          2014

          Rok 2014 je ve znamení tour s názvem Permanentní tour, které jak si můžete domyslet vypovídá o tom, že Olympic koncertovat přestat nehodlá a můžete se tak na něj těšit v mnoha českých a slovenských městech. 3. května je v Malostranské besedě pořádán koncert k 1. výročí umrtí bubeníka Milana Peroutky a zároveň je ten samý den odhalena pamětní deska na jeho domě v Radotíně. V červnu Petr Janda dostává dvě ceny OSA - písnička Jasná zpráva se dostává do zlatého fondu OSA a Petr Janda je oceněn jako neúspěšnější skladatel populární hudby. Jako každý rok Olympik vystoupí na tradičním letním koncertě ve Stříbrné Skalici a stejně jako vloni se vystoupení koná na Náměstí. V průběhu prázdnin a podzimu Olympik navštěvuje studio Propast, kde nahrává další, v pořadí již 19. desku s názvem Souhvězdí drsňáků a které vychází koncem října a 1. listopadu je pokřtěno na novodobém 32. setkání fans v kině Mat za účasti kapely.  Začátkem prosince Olympic vystupuje opět v pražské Lucerně a opět je koncert ke stání - tento rok je však účast menší, nicméně atmosféra stále vynikající a je vidět, že Olympic nic neztrácí na své přitažlivosti. Navíc Olympic vyhlásil soutěž pro mladé kytaristy, jejíž výhra spočívala v možnosti zahrát si dvě písničky s Olympikem právě na koncertě v Lucerně. Nakonec bylo vybráno 6 kytaristů (4 muži a dvě ženy), kteří si zahráli všichni dohromady i s kapelou před publikem.  V Českém slavíku Olympic končí pátý, stejně jako loňský rok.

          2015
          Začátek roku je jako obvykle v režii hraní na plesech a firemních akcích, ve zbytku roku se plánuje pokračovat v Permanentním tour.
           
           
          PŘIPRAVUJEME
          2016
          2017
          2018
          2019
          2020
          2021
          2022

          ZÁKLADNÍ INFORMACE

          BEST I.A., a.s. - Hudební vydavatelství, nakladatelství, umělecká,
          reklamní a produkční agentura výhradně zastupující skupinu Olympic

          Kontakty

          BEST I.A., a.s.
          Osadní 12a, 170 00 Praha 7
          IČ: 00505579
          DIČ: CZ00505579
          Email: info@skupina-olympic.cz

          SLEDUJTE NÁS

          Image
          Instagram
          Image
          Image